Kvantita na úkor kvality?

Autor: Miroslava Gajdošová | 24.3.2015 o 10:25 | (upravené 31.3.2015 o 8:40) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  2207x

Na Slovensku je téma vysokých škôl neustále prepieraná v médiách. Každý sa sťažuje, že ich je veľa a že produkujú veľké množstvá absolventov ako na bežiacom páse. 

Slovensko má v súčasnosti takmer dvadsiatku verejných univerzít a vysokých škôl a viac ako desiatku súkromných a zahraničných škôl. Vzhľadom na to, koľko žije na Slovensku obyvateľov je počet vysokých škôl priveľmi vysoký. Tie neposkytujú dosť kvalitné vzdelanie. A to je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý odchádzajú najlepší študenti do zahraničia.

Podľa akreditačnej komisie je na vysokých školách priveľa študijných programov a chýbajú kvalitní ľudia, ktorí by ich zabezpečovali. Medzi vysokými školami chýbajú také, kde by bakalárske štúdium bolo priamo zamerané na prax študentov. Akreditačná komisia si myslí, že treba zmeniť súčasné financovanie výučby neohlásenými návštevami členmi komisie či znížiť celkový počet bakalárskych programov a zvážiť zavedenie maximálneho počtu študentov pre niektoré študijné programy.

Prezident, Andrej Kiska, sa v jednej diskusii vyjadril, že naše školstvo má zastarané osnovy, nedostatočné podmienky pre pedagógov a tiež slabú schopnosť vedy podieľať sa na skutočnom výskume. Vyjadril svoj kritický názor na to, že naše vysoké školy „vyslovene produkujú skladníkov v Nemecku či Írsku alebo nezamestnaných“. Aj on si myslí, že vysoké školy by mali byť prepojené s praxou.

Kvalitu vysokých škôl je zložité merať, meria sa podľa toho, koľko publikujú profesori a na základe toho, koľko absolventov danej vysokej školy je zamestnaných či nezamestnaných. Kvalita je však o výučbe, ale výučba na Slovensku je podľa Samuela Abraháma „ďaleko za opicami“.

Neprináleží mi hodnotiť kvalitu našich vysokých škôl, ale každý aj doslova so sedliackym rozumom pochopí, že v systéme nášho školstva nie je niečo v poriadku. Nie je totiž normálne a možné, aby vysoké školy produkovali nespočetné množstvá absolventov, ktorí sa nemajú šancu uchytiť v ich profesii, keďže spolu s nimi skončilo školu viac ako minimálne sto ďalších študentov. Keď už sa absolventovi podarí nájsť si nejaké miesto, ktoré by mu ako tak vyhovovalo, nastáva ďalší problém, a ten je to, že mnoho absolventov nespĺňa požiadavky potenciálnych zamestnávateľov. V iných prípadoch zas zamestnávatelia nie sú schopní splniť finančné požiadavky svojich možných zamestnancov, a preto mnoho z absolventov končí práve na úradoch práce. Študenti by mali byť podľa môjho názoru na prvom mieste. Žiaľ, je to naopak. Vysoké školy na Slovensku sa riadia filozofiou „čím viac študentov, tým viac peňazí“.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?